Resor jag gjort

Vi lever i en märklig värld och en märklig tid. Mina morföräldrar växte upp ett par mil från varandra i centrala Småland, läste konfirmation tillsammans och levde sedan samman hela livet. Såvitt jag vet var morfars längsta resa när han var soldat några år, och fick namnet Johansson ersatt av Schultz. Hans dotter, min mor var på gamla dar med på bussresor till Hollands tulpaner och var över i USA med Alingsås Folkdansgille. Själv har jag rest lite kors och tvärs; vi var väl den första generation som kunde resa "hur mycket vi ville". Min son Ulf fortsatte den utvecklingen genom att direkt efter skolan resa jorden runt och besöka platser där jag aldrig varit. Hans son Lo fick i späd ålder följa med till Uruguay...

Det är tänkbart att detta flackande hit och dit är tillfälligt, i en framtid varken kan, vill eller behöver man göra så. För att bringa lite ordning i mina minnen listar jag här resor och 
längre besök både inom och utom landet genom tiderna.  
   
               

1960  
14-18/8   Getterön
1961
8-20/6 Öland runt på cykel (M)
1963  
3/1  Rörö (SFU)
26/6-3/7   Kungsleden Kvikkjokk-Saltaluokta
25-27/10  Skåne (M)
1964  
9/2  Rörö (FSG)
8/3   Hornborgasjön (SFU)
27-28/3  Bohuslän uv/falk (M)
20-21/5  Uvinventering Bohusl Kynnefjäll (M)
10-16/6 Läsö (P)
23-27/6   Danmark, Texel (P)
28/6-17/7    Lift Camargue t/r
28/7      Dumpade Lambrettan
31/7   Orust berguv (M)
8/8 Brattö växter (RC)  
26/8  Rörö bot (C)
24-25/10  Gjutåsen (SFU)
1965  
3/1          L Karlsö (SFU)
8/3  Skidor till Brobacka (M
1/6-6/6  Botanik Öland
6/6-8/6   Botanik Österlen-Hallands Väderö
30/6-7/7 Nikkulisvaara inventering
1966
7/7-28/7      Sträckräkning Brobacken  
1967
20-22/3 Bohuslän uvinventering (L)
6-11/8  Gotland scoter  

1968

11-13/4       Stora Le skidor (M)
14/6-1/7 Ammarnäs
    
1969
26-31/1 Cota Doñana (M)
11/6-3/7   Ammarnäs
1970 
31/1  Skidor Gåsevadsholm-Tjolö (M)
7-9/5             Skidor Hardangervidden (M)
4-29/6      Ammarnäs
3-17/7      Luleå-Varanger-NordFuglöy (B)
18-23/7    Svaipa Vindelälven (B) 
1971
20-23/7 Kilsbergen Hjälmaren
11/6-5/7     Ammarnäs
8-10/7        Svartisen (B)
11-13/7  Lovund (B)
15-20/7  Sulitelma (B)  
21-28/7   Runde, Knutshö (B)
4-7/11 Torhamns udde, Öland (B)
1972
27-31/3 Camargue (B, SFU)
4-6/6 Öland (B)
11/6-5/7    Ammarnäs
13-15/7   Kanot Silen (MGB)
21/7-1/8   Lofoten ( LL)
4-7/8    Ammarnäs (B)
1-5/11     Arboga (B)
1973  
7-13/1  Marocko Marrakesh (HA)
20-23/4         Skagen, Tofte skov (BMG)
29/4-1/5         Gran Paradiso (B)
2-15/7          Ammarnäs
16-29/6        Norrlandskusten (B)
7-8/10      Falsterbo (SY))
1974  
27/12-2/1     Marocko (LB) 
24/2-1/3       Östen Närke Tåkern (B)
23-26/5        Öland (B)
13/6-12/7     Fjällen Ammarnäs
13-14/7        Snasahögarna Ånn (B)
26/7-2/8       Läsö (LL)
17-18/8        Gotland (BS)
5-6/10          Falsterbo (GOF) 
1975  
12-13/4        Strömstaremöte i Kolding (BBj)
8-9/5              Kanot Mjörn (BMG)
7/6-7/7        Gotland (FAM)
5-7/8            Östra Silen kanot (BMG)
21/12-15/1 Kenya Tanzania (BLB)
1976  
10-13/4  Holland (RE)
8-19/7      Norge: Jaeren, Runde (B)
25-30/9  Bosporen Turkiet (GOF)
18-20/12      Ringköbing Danmark strömstaremöte (B)
1977  
13-24/6 Öland Mörbylånga (FAM)
19-31/7   Alperna-Grenob-Holland (BML)  
1978  
13/6    Tåkern (O)
18/6-2/7        Hälsingland Atlas (FAM)
16-19/7        Sitojaure fjälluggla (L)  
1979
9/6-1/7   Gotland Näsudden (FAM)
14-15/7     Botanik Dalsland (SLG)
1980  
8-14/4   Astronomiresa till Italien 
19-21/5      Geologi Gbg-Närke
27/5-1/6  Nidingen
7-20/6  Stenbrohult Skåne (FAM)
24/6-7/7            Varangerresa (GOF)
11-12/10 Öland (MC)
1-2/11  Römö VJylland (B GOF)
1981  
21-27/5             Nidingen
8-13/7  Bergen Norge Vik (BB)
14-28/12      Marockoresa 
1982  
27/3              Hornborgasj SOF årsmöte
12-17/6   Nidingen
27/6-11/7  GOF Sorsele-Ammarnäs
25/7     Läsö (FAM) 
1983
23/1 Hällungen tåg (FAM)
26-27/2   Danmark (GOF)
17/4   Partilleskog (FAM)
18/6-14/7   Gotland (FAM)
15-16/10 Öland (GOF)
1984  
2-14/1   Marocko (FAM)
28-29/4    Skagen (GOF P)
12-18/6 Åland cykel (FAM)
29-30/9 Falsterbo Skåne (GOF )
1985  
10-23/7 Norge runt, Laisan (FAM)
24/7-1/8      Inlandsbana, Arvidsjaur, hjortron (LM FAM)
1986
26/4-10/5      Grekland (GOF,  L)
27-29/6        Läsö (FAM)
18-24/7        Fjällvandring (FAM)
2-9/8              Miljöläger Hven (FAM)
12-24/12      Tunisien (FAM)
1987  
12/6-13/7     Gotland (FAM)  
1988  
21/6-11/7    

Italien Capri Zermatt (FAM)

1989  
17-27/6 Bornholm (FAM)  
1990  
16/6-8/7  Småland Harshult/Hagreda (FAM)
12-14/7     Stockholm
15-16/9   Skåne
1991
1-4/7        Gotland (FAM)
22-27/12         London (FAM)  
1992  
29/4-2/5    Tallinn Estland med Estonia
21-26/9        Paris skolan (PALG)
1993  
7-16/4  Ungern Tjeckien  (BUC)
5/7-19/7 Shetland (FAM, LL)
1994
Norge?
1-8/8   Grekland Ebro Dadia forest (L)
17-18/9      Skåne (LPR)
2-3/1    Skåne (TL)
1995
6-17/4  Ukraina Rutenien (LMOA)
29/6-10/7    Tågluff Bergen Lovund Traens (B)
17/6-8/7  Gotland (FAM)
10-15/7     Falun Folkmusik Festival  
1996
2/1-7/1   Tunisien (B)
26/6-8/7   Skåne Österlen cykel (B)
31/7-7/8       Lofoten (LE)
1997
6-13/2  London (B)
23/6-6/7  Nämdö Utö Mellanjä rva (B)
11-17/7        Värmland-Morup (B)
8-9/8     Falkbevakning hacking (H)
29/10-2/11  CLAB Öland (B)
1998
23/ 12-6/1    Marocko (B)
19/6-8/7       Europaresa med tåg (B)
1999
12-19/2  Spanien Ronda (B)
26/6-18/7  Gotland (FAM)
29/10-4/11   Späckhuggeri Lofoten (BJB)
22-27/12  London (B)  
2000
10-19/2   Spanien Monfrague (BHA)
3-9/6     Montpellier (Vux)
25-28/6       Vålådalen (B) 
2001
27/12-9/1    Marockoresa (B)  
26/6-5/7       Tåkern cykel (B)
16-20/7        Vålådalen liten fjällvandring (B)
28/12-4/1     Södra Spanien (JB)  
2002
27/4-4/5  Turkiet (LMR)
23/6-16/7   London Skottland med tåg (B)
30-31/10    Öland (ÅLT)
2003
15-21/4   Cypern (B)
22/6-16/7  Gotland (FAM)
25-31/10    München Deutsches Museum (Vux)
28/12-6/1 Peking (B)
2004
5-13/6    Ammarnäs-Lovund (StOF)
5-19/7     Västmanland Sala Fläcksjön (B)
27/11-19/12  Sydafrika från Kruger till Kap (LRM)
2005
1-7/5          Kreta (B)
1-4/9    Jämtland fjäll Storulvån (B)
9-15/10      Nidingen (M)
2006
24-28/5   Öland (B)
20-29/6 Brännö (B)
10-16/9  Nidingen (U)
2007
4-30/7  Gotland Norrsund (FAM)
2008
8-10/2  Skåne (GOF)
9-20/4  New York Västindien (FAM)
7-19/6  Mellanjärva Gotland (B)
11-23/8  Huseby Åsnen Småland (FAM)
10-12/10 Ottenby (GOF)
2009
8-28/2  New York Costa Rica (B)
25/4-2/5  Nidingen
7-9/5   Stockholm (B)
10-17/5  Gotland (B)
25/7-2/8  Arboga-Härjedalen-Tåkern (B)
12-19/11  Marocko (B)
2010
13-27/2  Indien (GOF)
11-16/5  Öland (B)
11-22/6  Ammarnäs-Lovund-Jämtland (B)
11-22/8 Läsö (FAM)
2011
10-22/2  Cota Donana-Garrucha (BCL)
16-18/6  Österlen Ravlunda (B)
27/6-14/7  Gotland (Kappelshamn) (FAM)
18/11-12/12 Kap-Kalahari (BLLE)
2012
9-15/7 Bornholm (FAM)
22-25/7 Öland (B)
25/7-6/8 Gotland (B)
1-3/9  Skåne (B)